Pytania po stronie kandydata – porady rekruterek

aktualności

Rozmowa kwalifikacyjna to dialog, w którym obie strony – pracodawca i pracownik – mają możliwość zaprezentowania się i znalezienia odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Cenną okazją dla kandydata jest możliwość zadania pytań, które go nurtują w kontekście ewentualnego, przyszłego miejsca pracy.

Przygotuj zatem pytania, które chcesz zadać podczas rozmowy, szczególnie jeśli jesteś kandydatem z pewnym doświadczeniem, a w związku z tym również określonymi przyzwyczajeniami. Warto zapytać o godziny pracy – być może są one dla Ciebie ważne ze względu na rodzinne obowiązki, które pełnisz. Jeśli istotny jest dla Ciebie rozwój warto zapytać o możliwości, jakie oferuje w tym zakresie firma swoim pracownikom. Warto zapytać o wyjazdy służbowe (krajowe, zagraniczne), pracę zmianową czy weekendową, szczególnie jeśli Twoja elastyczność jest ograniczona. Nie wychodź z założenia, że „na pewno wszędzie jest tak, jak u mojego dotychczasowego pracodawcy”.

Lepiej na etapie rozmowy kwalifikacyjnej utwierdzić się w przekonaniu, czy to miejsce jest dla mnie lub zdecydowanie nie, niż być rozczarowanym późniejszymi warunkami pracy. Dla rekrutera sytuacja, kiedy kandydat zwalnia się, bo nie podobają mu się warunki pracy, bo „inaczej to sobie wyobrażał” jest trudną i dezorganizującą pracę okolicznością. Dlatego też rekruterzy lubią, kiedy kandydat ma pytania – łatwiej jest im właściwie dobrać kandydata i uniknąć rozczarowania dla obydwu stron. 

 

Autor: dr Anna Dolot – Ekspert HR w Grupie ATERIMA. Zajmuje się tematyką HR od 13 lat. Jest autorką artykułów publikowanych w prasie specjalistycznej i naukowej. Bierze czynny udział w konferencjach biznesowych i naukowych. Pasjonatka, trener i konsultant z obszarów rekrutacji, selekcji, motywowania, oceny i rozwoju pracowników. 

Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się podczas prowadzonych warsztatów, szkoleń i doradztwa. Jest także wykładowcą Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Krakowskiej Szkoły Biznesu m.in. z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi i MBA. Teraz do grona miejsc, w których przedstawiła swój wykład, dołączył Uniwersytet Wiedeński – największy i najstarszy uniwersytet w krajach niemieckojęzycznych. W Grupie ATERIMA odpowiada za szkolenia i badania pogłębiające naszą znajomość specyficznych obszarów rynku pracy.