Szlachetna Paczka 2019 – w Grupie ATERIMA lubimy ludzi!

aktualności

Okres świąteczny to czas, w którym wiele osób i instytucji wspiera organizacje charytatywne. W grudniu, w Grupie ATERIMA po raz kolejny zaangażowaliśmy się w zbiórkę na rzecz Szlachetnej Paczki. Jak jednak zorganizować wewnętrzną akcję społeczną z głową, angażując przy tym wielu pracowników firmy?

W Grupie ATERIMA przez cały rok udzielamy się społecznie w ramach naszego wolontariatu pracowniczego na rzecz seniorów z demencją. Wspieramy również naszych partnerów, m.in. w akcjach edukacyjnych w zakresie bezpiecznej pracy za granicą. Szlachetna Paczka jest dla nas jednak wyjątkową okazją, aby wspólnie, czyli przy zaangażowaniu maksymalnie dużej liczby pracowników, stworzyć coś dobrego.

Pieniądze na rzecz Szlachetnej Paczki zbieraliśmy w tym roku wielotorowo: poprzez „ciche aukcje”, pieczenie ciast przez pracowników firmy oraz wystawienie puszek w przestrzeniach socjalnych. Dodatkowo, pracownicy indywidualnie angażowali się w zbiórkę rzeczy potrzebnych rodzinie.

Ciche aukcje to pomysł, który został zainicjowany przez aterimowiczów już podczas ubiegłorocznej zbiórki. Jest to lista ponad 50 przedmiotów ofiarowanych przez pracowników Grupy ATERIMA (często handmade!) i usług z ceną minimalną. W aukcjach można było upolować między innymi kurs narciarstwa, samochód do wypożyczenia na weekend, pierwszeństwo do ekspresu do kawy, tygodniowy catering dietetyczny, zestaw miodów z domowej pasieki, naukę gry na gitarze basowej, lekcję squasha, udział (jako pasażer) w wycieczce motocyklowej czy też rzeczy wykonane własnoręcznie: las w słoiku, obrazy, serwetki, szaliki, czy też pluszowe i filcowe maskotki.

Wszystkie rzeczy można było licytować wysyłając swoją propozycję kwoty na dedykowanego e-maila. Walka o wygraną była niezwykle zacięta, a pozyskane tą drogą środki stanowiły większość zebranej kwoty! To bardzo skuteczny sposób pozyskiwania środków finansowych ale, co więcej, to sprawdzona forma integracji pracowników i wzajemnego poznania się.

Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Wszystkie aukcje zostały wywieszone na plakatach w firmowej kuchni, a o zasadach zbiórki informowaliśmy dodatkowo w firmowym biuletynie i mailowych anonsach.

Poza aukcjami, pracownicy zaangażowali się również w pieczenie ciast. W wyznaczone dni osoby, które wcześniej zgłosiły chęć przyniesienia poczęstunku, przygotowywały wypieki, a pracownicy mogli, za symboliczną kwotę, kupić ciasto w biurowych kuchniach.

Uzupełnieniem zbiórki były datki do puszek rozstawionych w naszych biurach oraz samodzielne kupowanie przez pracowników Grupy ATERIMA potrzebnych rodzinie rzeczy.

Efekt? Wynik przerósł oczekiwania! Sumując dochód z wszystkich aukcji (fundusze pozyskane ze sprzedaży ciast i datki z puszek) zebranych zostało ponad 9000 zł plus wiele produktów potrzebnych rodzinie. Pozyskane środki finansowe zostały przeznaczone na zakupienie pozostałych niezbędnych przedmiotów oraz wiele innych, dodatkowych prezentów, które na pewno umilą obdarowanym ten świąteczny czas.

Warto dodać, że nasza wewnętrzna akcja, poza głównym celem charytatywnym, pełniła również ważną rolę integracyjną. Dzięki aukcjom pracownicy Grupy ATERIMA dowiedzieli się więcej o swoich zainteresowaniach, talentach i tym, co lubią robić po pracy. Dodatkowo, zespół koordynujący akcję miał okazję testować zarządzanie projektem o dużej złożoności. Kwotą zebraną w tym roku pobiliśmy nasz zeszłoroczny rekord – w GRUPIE siła! 🙂