Zadanie rekrutacyjne – szansa czy pułapka? Porady rekruterek

aktualności

Częstą praktyką w procesach rekrutacji jest podsyłanie zadania rekrutacyjnego. Dla pracodawcy to dodatkowa informacja o Tobie i możliwość wykazania się i udowodnienia swoich kompetencji. Dlatego nie traktuj tego, jak obowiązkową pracę „domową” tylko jako wyzwanie 🙂

DOKŁADNIEJ ZAPOZNAJ SIĘ Z TREŚCIĄ

Przeczytaj kilkukrotnie ze zrozumieniem treść zadania. Spróbuj odszyfrować, co kryje się pod poleceniami rekrutera. Wynotuj pierwsze pomysły i zastanów się, które z nich będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli zadanie dotyczy obszaru, który nie jest Ci znany, nie poddawaj się. Spróbuj zrobić choć ogólny reaserch.

LICZY SIĘ JAKOŚĆ A NIE ILOŚĆ

Skup się na temacie i poleceniu do wykonania. Ważna jest jakość, a nie ilość. Jeśli w treści proszą o przygotowanie prezentacji na 6 slajdów to dokładnie tyle przygotuj. Często limit liczby slajdów, czy słów nie istnieje bez przyczyny, umiejętność wybrania tego, co najważniejsze i konkretyzowania przekazu to też pożądana umiejętność.

POKAŻ SWOJE MOCNE STRONY

Podejdź do zadania tak, by pokazać w nim jak najwięcej siebie. Znasz dobrze Excela? Wykonaj zadanie za pomocą różnych, najbardziej efektywnych formuł i koniecznie zapisz plik tak, by był do nich wgląd. Robisz dobre zdjęcia? Użyj ich zamiast przypadkowej grafiki z Google.

SPRAWDŹ EWENTUALNE BŁĘDY I ZACHOWAJ ESTETYKĘ

Na koniec zadbaj o to, żeby w zadaniu nie było błędów, zjedzonych liter, zbyt zawiłego szyku zdań, przecinków w niewłaściwych miejscach. Jeżeli posiłkowałeś się jakimiś materiałami, koniecznie podaj źródło. Wszystko zrób estetycznie i czytelnie, zadbaj o spójny wygląd całej pracy.

 

Pamiętaj! Zadanie rekrutacyjne to nie pułapka, tylko dobry znak, świadczący o tym, że ktoś dotarł do Twojego profilu, zapoznał się z nim i chce dać Ci szansę, więc i ty ją sobie daj. Usiądź, zaplanuj krok po kroku działania i do dzieła!

 

Autor: Joanna Bubeła – Partner HR w ATERIMA HR. Od 2015 roku kieruje i koordynuje pracą ATERIMA HR jako szef działu rekrutacji specjalistycznych. Laureatka pierwszego miejsca w konkursie Perły HR 2017 w kategorii – Recruitment Consultant of the Year. Działa w branży od ponad 9 lat, prowadząc projekty managerskie i Executive Search dla polskich oraz międzynarodowych firm. Rekrutuje ludzi na specjalistyczne i niszowe stanowiska m. in. w branży produkcyjnej, R&D, finansowo-księgowej, handlowej i marketingowej. Uczestniczy także w projektach doradczych, takich jak AC/DC czy badanie postaw i opinii.